Ajankohtaista
Kalkkisten kylän kotisivusto Olet yhdistyssivulla
Kalkkisten seudun kyläyhdistys ry Kalkkisten seudun kyläyhdistys on alkanut toimia kylätoimikuntana vuonna 1980. Yhdistysrekisteriin se on merkitty 1998. Tavoite on toimia seudun asukkaiden ja vapaa- ajan asukkaiden yhteisten etujen puolesta, tukea seudun elinkeinoja ja palveluita sekä edistää asumis-viihtyisyyttä ja hyvää yhteishenkeä. Yhdistys järjestää erilaisia yhteisiä tapahtumia, tekee suunnitelmia yhteisistä asioista, pitää yhteyttä Asikkalan kunnan päättäjiin ja muihin sidosryhmiin. Antaa lausuntoja, toimittaa alueen joka kotiin noin kerran kuukaudessa jaettavaa kylätiedotetta sekä ylläpitää kylän verkkosivuja jne. Kyläyhdistyksen hallitukseen, kylätoimikuntaan kuuluu puheenjohtaja ja 9-13 jäsentä. Yhdistyksellä on vuosittain kaksi sääntöjen määräämää yleistä kokousta, joihin voivat osallistua kaikki seudun asukkaat ja kesäasukkaat. Kyläyhdistys on julkaissut kaksi kyläkirjaa, ensimmäisen vuonna 2002 ja toisen 2006. Kirjoihin on koottu kymmenien kirjoittajien mielenkiintoisia tarinoita seudun historiasta, yrityksistä, harrastustoiminnoista, taloista ja kiinnostavista ihmisistä. Kirjoja (á 20 €) myydään kylän tapahtumissa ja mm. Kalkkisten Osuuspankissa (Siltatie 20, p. (03) 874 040).
Kyläyhdistyksen hallitus eli kylätoimikunta 2017  Hannu Lepistö, puheenjohtaja, 050 518 0500, lepisto.hannu@phnet.fi Kari Jakonen, sihteeri, 0400 902 947, kari.jakonen@phnet.fi Miia Kangas, 040 576 8424miia.kangas@finlandia-uistin.fi Tuomo Koivujoki, 0400 497 745tuomo.koivujoki@gmail.com  Mari  Laurell, 044 778 0008,  mari.laurell@asikkala.fi Marja Liisa Lehtinen, 040 733 2218, marjaliisalehtinen@hotmail.com Anitta Pelander, 040 567 9261, anitta.pelander@pp.nic.fi Riitta Pihamaa, 050 565 1200, riitta.pihamaa@phnet.fi Elina Poikkeus-Heikkilä, 040 840 3605 elina.poikkeus.heikkila@gmail.com Otto Rintala, 0400 612 496, otto.rintala@phnet.fi Jorma Sakomaa, 050 365 5315, jorma.sakomaa@gmail.com  Kari Suvanto, 0400 711 184, suvanto.kari.ta@gmail.com Aila Tyrni, 044 321 2230, aila.tyrni@phnet.fi
Kalkkisten seudun muut yhdistykset ja seurat Etsitkö yhteistä toimintaa? Kalkkisten kylällä toimii useita yhdistyksiä ja vapaamuotoisia toimintaryhmiä, joiden kautta pääset mukaan kylän kehittämiseen ja mukaviin harrastuspiireihin. Yhdistysten sisään voi ideoida ja tehdä myös uusia ryhmiä, sellaisia mitä sinä haluat. Tässä on mainittu henkilöitä, joiden kautta pääset sisään toimintaan. Ota yhteyttä ja kysy. Kalkkisten koulun vanhempainyhdistys - Sanna Rantala: sannarantala@luukku.com Kalkkisten Nuorisoseura ry puheenjohtaja Sari Lindeberg, 040 768 5189, sari.lindeberg@phnet.fi sihteeri Annamari Jakonen, 040 7775 934, annamari_jakonen@hotmail.com - liity jäseneksi - Nuorisoseurantalo Pörskälä on vuokrattavissa erilaisiin tilaisuuksiin (hyvät tilat, hyvä keittiö, astiasto 300 henkilölle ym.) - erilaisia viikoittain kokoontuvia liikuntapiirejä - nuorten peli-iltoja - varttuneiden kerho Kalkkisten Kataja ry - Kalkkisissa toimiva urheiluseura Johtokunta 2017–2018 Päivi Taavila pj, Taina Elonen, Lotte Sipilä, Tuomo Koivujoki, Anssi Syrjälä, Tommi Piekkola, Egle Ilves, Suvi Altingediz- Jokinen Katajan jäsenmaksu on nimellinen 60-vuotiaalle seuralle, mikä on kuitenkin ehtona mm. jaettaessa mestaruus- palkintoja: 0–6-vuotiaat ei maksua, 7–15-vuotiaat 6 €, yli 16- vuotiaat 8 € Kalkkisten Kataja ry: FI91 5101 0440 0038 76 Viestitietoihin: Jäsenmaksu 2016 ja kaikkien nimet (myös alle 6-vuotiaiden!) ja mielellään syntymävuosi esim. Hiihtäjä Jutta -00, Pekka -03, Maija -72 Kataja haluaa luoda liikkumismahdollisuuksia kaikille liikunnasta kiinnostuneille järjestäen erilaisia tapahtumia ja urheilukilpailuja – talvisin järjestämme 4–5 hiihtokilpailut ja kesäisin 8–10 yleisurheilukilpailut – jos olet kiinnostunut lähtemään mukaan toimintaan tai haluat lisätietoja toiminnasta ota rohkeasti yhteys puheenjohtajaan! Kalkkisten kyläkuoro kokoontuu kuoroharjoituksiin viikoittain Kalkkisten kirkossa. Ohjaaja on kanttori Paavo Haapiainen 044 203 7177. Kuoro täytti 15 vuotta huhti- kuussa 2016. Kalkkisten Urheilukalastajat ry - pj. Kari Suvanto, p. 0400 711 184, suvanto.kari.ta(@)gmail.com - siht. Jarmo Suvanto, p. 0400 970 885, jarmo.suvanto@phnet.fi
Kymenvarren Marttayhdistys ry - pj. Anu Paljärvi, puh 040 840 4349 - siht. Heli Väisänen, helihimpukka@yahoo.com Martat on kansalaisjärjestö, joka edistää kotien ja perheiden hyvinvointia sekä kotitalouden arvostusta. - Kokoonnumme eri teemojen merkeissä viettämään yhteistä aikaa. - Lisätietoja: www.martat.fi - Ota rohkeasti yhteys ja tule mukaan, liity jäseneksi. Metsästysseura Kaiku ry - pj. Martti Kiljunen, martti.kiljunen@gmail.com P. 0400 626 512 - siht. Anne Tillonen, anne.tillonen@iki.fi Mustjärven seudun kyläyhdistys - Yhdessä tekemisen ja olemisen iloa, tervetuloa mukaan toimintaan ja jäseneksi - Kaikille avoimia pelikerhoja ja muita tapahtumia - Kyläntalo Riuttalaa mahdollista vuokrata omiin tapahtumiin Tietoa meistä löydät netti- ja Facebook-sivuilta: www.mustjarvi.fi sekä www.facebook.com/mustjarvi Pohjois-Asikkalan maa- ja kotitalousseura - pj. Pekka Imberg, p. 044 567 4156 - siht. Eila Elomaa, elomaa@nic.fi Särkijärven maamiesseura - pj. Klaus Laurell, klaus.laurell@phnet.fi - siht. Eemeli Saarelma, ojalan.tila@gmail.com Särkijärven maa- ja kotitalousnaiset - pj. Elina Poikkeus-Heikkilä, elina.poikkeus-heikkila@phnet.fi - siht. Sanni Laurell, sanni.laurell@phnet.fi Hokkalan seudun Pienviljelijäyhdistys - pj. Marja Liisa Lehtinen, p. 040 733 2218 Laatua elämään -kerho kerho Talvikautena Pörskälässä joka toinen maanantai, kuukauden 1. ja 3. maanantai. -kokoontumisista tieto Jorma Sakomaa, 050 365 5315 4H-kerho, tiedustelut 044 363 6111/ Asikkalan 4H
Ota yhteys Kalkkisten seudun asioissa, kysy, ehdota, ideoi!